Konklúziók Az interkulturális kompetenciák elsajátítását nem lehet elég hamar kezdeni, hiszen nagyon fontos, hogy a gyermekeink elítéljék a diszkrimináció minden formáját és ehhez csakis az oktatáson keresztül visz az út. Ezért külön öröm számomra, hogy ennek a kompetenciának az elsajátítását, már általános iskolás korban elkezdhetik a diákok, az új tantervnek köszönhetően. A toleranciát, elfogadást, tiszteletet…
A különbözőség pozitív megközelítése az iskolában. Vol.08
l) Formális interkulturális nevelés A formális interkulturális nevelés magába foglalja azokat az akadémiai programokat és kezdményezéseket, amelyeket az iskolán belül és az iskolai nevelésből alakítanak ki . A család után az iskola a másodlagos szocializációs csoport, amely befolyásolja a fiatalok értékrendjét. Az interkulturális nevelés az iskolákkal szemben számos elvárásokat támaszt, fontos nyítási és megújulási folyamatot…
A különbözőség pozitív megközelítése az iskolában. Vol.07
3) Interkulturális képzés, nevelésMiért is fontos ez?Mint ahogy azt az előzőekben láttuk, társadalmunkat a sokszínűség jellemzi, ezzel a felismeréssel együtt kell járjon az az elismerés, mely szerint minden embernek egyforma jogai vannak, tiszteletet és elfogadást érdemelnek.Micheline Ray szerint az oktatásban szükség van egy bizonyos „sztereokulturális” nézet kialakítására, amely megkönnyíti a kulturális értékek közlekedését a különböző…
A különbözőség pozitív megközelítése az iskolában. Vol.06
2) Multikulturalitás, interkulturalitás f) Multikulturalitás vs multikulturalizmusFontos megkülönböztetni a multikulturalitás jelenségét a multikulturalizmus eszméjétől.A multikulturalitás, mint társadalmi – kulturális jelenség, egy nagyobb politikai, birodalmi, vagy nemzeti egységben létező kisebbségi és kulturális sokféleségre vonatkozik .A multikulturalizmus eszméje az etnikai – kulturális csoportok egyenlőségének elve alapján a több kultúrához tartozó nép/népcsoport találkozásából adódó, egy nagy, komplex társadalomban…
A különbözőség pozitív megközelítése az iskolában. Vol.05
i) Antiszemitizmus A fentebb felsorolt fogalmak, diszkrimináció, előítélet, xenofóbia, intolerancia együttes megnyílvánulása valósul meg a zsidók ellen az antiszemitizmus során. Legjobb példa rá a holokauszt vagy Soá[1], amelynek idején kb. hatmillió zsidó halt meg a koncentráció táborokban. Az antiszemitizmus már a középkorban is létezett, amikor a keresztény Európában a zsidók jelentették a legnagyobb nem keresztény…
A különbözőség pozitív megközelítése az iskolában. Vol.04
i) Előítéletek Az előítélet valamely ismeretlenről, emberről vagy csoportról alkotott vélemény vagy nézet. Az előítélet lehet pozitív vagy negatív. Az előítéletek legtöbbször a szocializációs folyamat során rögzülnek és nagyon nehéz őket megváltoztatni. Az előítéletek és sztereotípák tulajdonképpen leegyszerűsítik számunkra a világot, „segítenek” gyorsan, kiegészíteni ismereteinket. ii) Etnocentrizmus Az etnocentrizmus gondolata azon az elven alapul, hogy…
A különbözőség pozitív megközelítése az iskolában. Vol.03
a) Kisebbségek Szinte minden országban élnek kisebbségek, akiknek jellegzetességeik, magatartásformáik, szokásaik, életmódjuk eltér a többségétől. Egyetlen európai országban sem beszélnek egy nyelven, habár általában mindegyik csak egyetlen egy nyelvet tituláltak hivatalosnak. A nyelv óriási szerepet játszik egy nép kultúrájában. i) Nemzeti kisebbségek A nemzeti kisebbség kifejezés vonatkozhat olyanokra, akik kényszerből el kellett hagyják hazájukat, de…
A különbözőség pozitív megközelítése az iskolában. Vol.02
1) Elméleti megközelítések a) Kultúra Lotman meghatározása szerint a kultúra nem örökletes információk rendszere, hanem azok szervezési és tárolási módja. Voigt ugyanakkor a kultúra kommunikatív jellegét emeli ki, azt, hogy társainkkal milyen módon érintkezünk, kezdeményezünk kapcsolatot, ezt nagymértékben a család határozza meg, az elsődleges szocializációs közeg, amellyel érintkezünk. Margaret Mead a kultúrát az emberi viselkedés olyan…