2) Multikulturalitás, interkulturalitás
f) Multikulturalitás vs multikulturalizmus
Fontos megkülönböztetni a multikulturalitás jelenségét a multikulturalizmus eszméjétől.
A multikulturalitás, mint társadalmi – kulturális jelenség, egy nagyobb politikai, birodalmi, vagy nemzeti egységben létező kisebbségi és kulturális sokféleségre vonatkozik .
A multikulturalizmus eszméje az etnikai – kulturális csoportok egyenlőségének elve alapján a több kultúrához tartozó nép/népcsoport találkozásából adódó, egy nagy, komplex társadalomban való sikeres együttélést kíván elősegíteni .
Franz Boas nevéhez fűződik a kulturális relativizmus fogalmának meghatározása, amely szerint a kultúrák az őket hordozó társadalmak igényei szerint alakulnak, egyedi jelleg jellemzi őket, az adott közösség számára a legmegfelelőbbek. Minden kultúra a saját társadalma viszonylatában értékes, egyedi, összehasonlíthatatlan, csak saját társadalmi-történeti környezetükben értelmezhető. Ebből következik, hogy nincsenek alacsonyabb- vagy magasabbrendű kultúrák, tehát lehetetlen összehasonlítani, rangsorolni őket .
g) Multikulturalizmus definiciói
A multikulturalizmusnak többféle értelmezése és meghatározása létezik, Mihály Ildikó szerint „a multikulturális fogalom…..kölcsönös együttélést és megértést jelent egyazon társadalomban élő különböző kultúrák között” .
A multikulturalimust „diversity policy” néven is emlegetik, amely nem azonos a pluralizmussal, sem pedig a vallási vagy etnikai közösségek védelmével , bár az identitás és a közösség fontosságára összpontosít, mégsem tekinti őket védendőnek.
Sokan „kaméleonszerű” politikai fogalomként definiálják, ugyanis mindenki számára mást jelent: egyesek számára, más kultúrák létezésének elismerése, mások számára pedig más kultúrák állami támogatása, megint mások számára pedig mindenféle ellenállást jelöl, a faji, vallási, nemzeti kultúrák egy nemzetibe történő beolvasztásával szemben. Tulajdonképpen egy biztos pont van benne, érzékenység elvárása másokkal szemben. A multikulturalizmus célja a nyugati társadalom átnevelése, átalakítása.
Kultúrák egyenlőségének is nevezték a 80-90-es években, mely szerint a domináns kultúra nem nyomhatja el a többit. A kultúrák egyenlőségének tagadása ma a rasszizmus vádját vonja maga után, illetve a törvényhozásnak és a közintézményeknek védelmezniük kell minden „kultúraként elismert viselkedést .