- Írta Csorba Kinga
i) Előítéletek
Az előítélet valamely ismeretlenről, emberről vagy csoportról alkotott vélemény vagy nézet. Az előítélet lehet pozitív vagy negatív. Az előítéletek legtöbbször a szocializációs folyamat során rögzülnek és nagyon nehéz őket megváltoztatni.
Az előítéletek és sztereotípák tulajdonképpen leegyszerűsítik számunkra a világot, „segítenek” gyorsan, kiegészíteni ismereteinket.
ii) Etnocentrizmus
Az etnocentrizmus gondolata azon az elven alapul, hogy egy adott kultúra felsőbbrendű a többihez képest és ezért mások kultúrája, hagyományai, történelme, szokásai összeegyeztethetetlen a sajátjukkal[1].
Véleményünket, értékeléseinket, önigazolásainkat erősen befolyásolja entocentrizmusunk. Vagyis abban a hitben élünk, hogy mindaz amit, ahogyan gondolunk az helyes, a többi pedig nem megfelelő. Úgy érezzük, hogy a hiba a másikban van, amiért nem ugyanazt, ugyanúgy látja, mint amit mi. Sok esetben csak azt látjuk, amit szeretnénk és nem vagyunk hajlandóak, más szemszögéből is szemlélni a világot.
a) A képzetek hatásai
iii) Diszkrimináció
A diszkrimináció tulajdonképpen az előítélet gyakorlatba ültetése, azokat akiket diszkriminálnak, megbélyegeznek, megkülönböztető bánásmódban részesítenek, elszigetelik, megfosztják őket jogaiktól.
Bár a diszkrimináció szónak nincs egységes definíciója, de az emberi jogi dokumentumokban található meghatározások mindegyike tartalmazza a következő elemeket[2]:
- a diszkriminációnak oka van, ami különböző tényezőkön alapulhat, faj, bőrszín, nem, nyelv, vallás, politikai vagy más vélemény, nemzeti, nemzetiségi vagy társadlmi származás,stb.
- vannak olyan cselekmények, amelyek diszkriminációnak minősülnek, ilyen egy csoport elutasítása, korlátozása, kirekesztése. A jelenség egészen a népírtástól, a rabszolgatartáson, az etnikai tisztogatáson, vallási üldözésen keresztül a kirekesztési folyamatáig terjed.
- a diszkriminációnak vannak következményei is, amelyek megakadályozzák, hogy az egyén élvezhesse az őt megillető jogokat.
A szegregáció a diszkrimináció szélsőséges formája, amikor bizonyos etnikai csoportokat, a törvény vagy helyi szokások kényszerítenek elkülönülésre. Példaként említhetjük a zsidók gettókba való zárását, a romák a perifériákra való kényszerülését. A diszkrimináció lehet közvetlen, amikor például nem adnak ki lakást a bevándorlóknak, vagy közvetett, amikor a diszkrimáció valamely szabály, intézkedés eredménye, amikor például egy üzlet politikája miatt kizárnak bizonyos kisebbséghez tartozó személyeket(egy nagyáruház nem hajlandó hosszú szoknyát és fejkendőt viselő személyeket alkalmazni).
A diszkrimináció leküzdése érdekében néhány ország pozitív diszkriminációt vagyis megerősító intézkedéseket vezetett be. Ez azt jelenti, hogy bizonyos helyzetekben szándékosan előnyben részesítenek egy adott csoportot, amelyet hosszú időn keresztül negatív diszkrimináció sújtott( egyetemi felvételiken olyan csoportokból származókat előnyben részesíteni, amelyek korábban nem kerültek be az egyetemekre)[3]. Ennek célja a rejtett diszkrimináció hatásainak kiegyenlítése illetve a társadalmi csoportok közötti egyenlőtlenségek leküzdése.
iv) Xenofóbia
A xenofóbia görög eredetű szó, jelentése idegengyűlölet. A xenofóbia, a diszkrimációhoz hasonlóan az előítéletekből táplálkozik, „félek azoktól, akit nem ismerek, nem ismerem őket, mert félek tőlük”. Olyan mint a mókuskerék, soha nem szabadulsz meg tőle. Ez a másoktól való félelem sokszor gyűlöletté alakul át.
v) Intolerancia
Az intolerancia, a másság iránti tisztelet hiányát jelenti, főleg akkor mutatkozik meg, mikor nem fogadjuk el azt, ha valakinek más meggyőződése, véleménye van, hanem nyomást gyakorolunk rá, hogy hasonlóképpen gondolkodjon, érezzen, cselekedjen, mint mi. Intoleranciának számít az is, ha valakit elutasítunk, kizárunk, vallási, szexuális, stb. meggyőződése miatt.
[1] Kiskompasz – Kézikönyv a gyermekek emberi jogi neveléséhez, Mobiltás Országos Ifjúsági Szolgálat, Budapest, 2009, 253 – 255 old.
[2] U.o. 253 – 254 old.
[3] Kiskompasz – Kézikönyv a gyermekek emberi jogi neveléséhez, Mobiltás Országos Ifjúsági Szolgálat, Budapest, 2009, 253 – 254 old.