A Lego Klub 4. C. Step by Step osztály kisdiákjai (B612 csapat), közel egy hónapig készültek a Nyíregyházi Egyetem LEGO Education Innovation Stúdiója által meghirdetett online versenyen való résztvételre, amelyen a feladat „Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg című regényének ábrázolása LEGO eszközökkel”.
A versenyt 7.-8. osztályos diákcsoportoknak írták ki, de a szervezők elfogadták a IV. osztályos kisdiákok nevezését.
A gyerekek hatalmas lendülettel vetették bele magukat a munkába. Elolvasták a regényt. Tartottunk közös felolvasást, beszélgettünk a mű keletkezéséről, üzenetéről, a szereplőkről, azokról az érzésekről, amelyek a mű olvasása közben ébredtek a gyerekekben.
Beszélgettünk a kisregény emberi, erkölcsi üzenetéről. Mindezeket természetesen a kisiskolás gyermekek életkori sajátosságait figyelembe véve elemeztük.
A tanulók kiválasztották a regény bemutatandó jeleneteit, amelyeket már el is kezdtek gondolatban „megépíteni”, majd elindult a konkrét építési folyamat, amikor a tanulók párban dolgoztak. Ezután páros bemutatta az osztálytársainak a megtervezett, megépített jelenetet. Kiértékelték egymás munkáját, majd kiválasztották azokat a terveket, robotokat, amelyek legjobban beleillettek a tervünkbe, és leginkább illeszkedtek a műhöz.
A munkafolyamatban a regényrészlet bemutatásához a LEGO Education WeDoo 2.0 és LEGO Story Starter készleteket használtuk fel, amelyeket az „Oktatási és egészségügyi szolgáltatások minőségjavítása a székelyhídi roma közösségben” nevet viselő PN 1003 kódszámú projekt segítségével.
A következő lépés egy kerekasztal megbeszélés volt. Ekkor megírtuk a „forgatókönyvet” és lépésről lépésre kiosztottuk a feladatokat.( a LEGO díszletek elhelyezését, a jelenetek, a képkockák sorrendjében, valamint a narrációt; mindenkinek pontosan tudnia kellett, hogy mit hova helyez és ki, mit mond, ki mit mesél, vagy melyik szereplőt szólaltat meg)
Az utolsó feladat a filmforgatás volt, amelyben sok sok szakmai tanácsot és óriási segítséget kaptunk az Ér hangja médiacsoport profi csapatától, amit ezúton is hálásan köszönünk!
Az alkotó folyamat során tágult a gyerekek irodalmi látószöge, földrajzi és biológiai ismereteiket gyarapították, fejlődött az alkotókészségük, a kreativitásuk. A tervezés, építés és programozás által a technikai, mérnöki készségeiket fejlesztették. Egyre jobban tudnak párban és csapatban dolgozni, együttműködni, elfogadják társaik véleményét, értékelik egymás munkáját, igazi összetartó csapatként érnek el nagyszerű eredményeket.
Izgalmas feladat volt és nagy próbatétel valamennyi kisdiáknak, és nekem is, hiszen ilyen kihívás most állt előttünk először. Mindannyian sokat tanultunk és fejlődtünk a versenyre való felkészülés során.
Kis csapatunk különdíjban részesült és meghívást kapott a Nyí®egyházi Egyetem LEGO Education Innovation Stúdiójába.
Lakatos Cornel, Szekelyhid