A III. LEGO-KALAND
Idén 29 érmelléki kisdiák részvételével került megrendezésre a LEGO S.T.E.A.M tábor a székelyhídi Petőfi Sándor Elméleti Líceum LEGO termében.
A táborozókra rengeteg játék, felfedezés, alkotás várt ebben az öt eseménydús napban. A táborban harmonikus összhangban fejlődhetett a 8-11 éves gyermekek tudományos, technológiai, mérnöki és matematikai készségeinek tárháza, kiegészülve művészeti oktatással. A LEGO tábor minden mozzanatában arra fókuszáltunk, hogy inspiráljuk a diákokat és igyekeztünk hatékonyan felkészíteni őket a jövőjükben rájuk váró kihívások kezelésére.
A tábor fő gondolata is ez volt: Az állandóan változó világ minden kihívásával bátran tudjanak szembenézni, megbirkózni a kisiskolások, s ehhez óriási nyitottságra, felfedezési vágyra, folyamatos kutatásra, és tanulásra van szükség. Táborunkban nagy hangsúlyt fektettünk a páros és csoportmunkára, arra, hogy a gyerekek együttműködve, egymást segítve, egymás munkáját elismerve, értékelve végezzenek el kreatív építési, alkotási feladatokat.
A WeDo 2.0 LEGO készlet segítségével első nap földrengés szimulátort építettek a tanulók, ezzel párhuzamosan házakat is terveztek, s olyan időtálló épületet, amely ellenáll valamely természeti katasztrófának, természetesen a programozás után beindult a kísérletezés, hogy melyik épület stabilabb, ellenállóbb földrengés esetén. A gyerekek így könnyen tudtak következtetéseket levonni és megértették, miért fontos biztos alapokra építkezni.
A LEGO Story Starter készletek segítségével LEGO- tornyokat építettek a csapatok, a legmagasabb 130 cm volt, a legalacsonyabb 1 méteres.
Rákosi Jenő esperes úr vezetésével megcsodáltuk a székelyhídi református templom 40 m magas 200 éves tornyát is, majd fel is kapaszkodott a kis csapat a toronyba, ahol az évszázados harangok alatt felcsendült a nóta is: „Gábor Áron rézágyúja…” , hiszen az 1848-1849-es szabadságharcban a székelyhídi harang is „ágyúvá változott”.
A tábor utolsó napján a Hegyközszentimre fölött magasodó 19 méteres Szent Imre Kilátóba is ellátogattunk, ahonnan a látóhatár kitágult, s előtűnt a Berettyó völgye, a Fácános erdeje, a halastó, Szalárd és Szentimre házai, Adorján várának maradványa.
A kis táborozók a kápolnában megpihenve ismerkedtek Szent Imre herceg a fiatalok védőszentje életének főbb momentumaival, s tragikus halálának legendájával, megbeszélve, hogy a „vadkan” nemzetség tagjai vajon miért követtek el merényletet a magyar trón örököse ellen. Mi a legenda? Mi a valóság? Szent István fiának életét kódexek és krónikák mesélik el, ám ezek főleg legendák voltak.
A táborozók megismerték a világ legmagasabb épületeit, tornyait is.
A WeDo 2.0. készletek segítségével delfint és cápát is építettek a gyerekek, amelyeket tabletek segítségével programoztak.
Megismerték a delfin és a cápa testfelépítését, táplálkozását, szaporodását, hasznát, életmódját, majd kis plakátokat készítettek és kvíz versenyben mérték össze tudásukat.
Nagy kihívást jelentett a WeDo – dínó megépítése, de a diákok nagy odaadással, pontos munkával megoldották ezt a feladatot is.
így visszautaztunk az időben 230 millió évet, s nem csak a dinoszauruszokról beszélgettünk, kicsit betekintve az ősbiológiába, hanem az őskori növényeket is tanulmányoztuk. Lerajzolták a gyerekek a páfrányokat, amelyekkel még ma is találkozunk, a mohák, zuzmók, ginkgo biloba is megjelent az alkotásokon.
Matematikából idén a fejszámolásra esett nagy hangsúly, valamint a logikus gondolkodást fejlesztő gyakorlatokra.
Az irodalom is helyet kapott a tábor programjai között. A gyerekek a Tordai- hasadék című népmondát valamint Mikszáth Kálmán: Székelykő című legendás meséjét ismerhették meg. A műelemzéseket a földrajzi és történelmi háttér bemutatásával tettük teljessé. A diákok óriási lelkesedéssel keltették életre a mesejeleneteket a LEGO Story Starter készletek segítségével. A megépített jelenetekből összeállt a mondák egésze. A csapatok bemutatták társaiknak az alkotásaikat és a legendát. Egy egy jelenetet életre is keltettek a táborozók, nagyon ötletesen „színészi átéléssel” adták elő a legenda részleteit.
A diákok mesét alkottak, amelyek főszereplői saját, kedvenc LEGO figuráik, majd segítő robotokat terveztek óriási kreativitásról tanúskodva.
A táborból nem hiányozhatott a természetjárás sem. A fáradhatatlan természetbúvárok az Olaszi- tó körül több, mint 15 állatfajt figyeltek meg, hallgatták a madárcsicsergést, a tücsökzenét, végül ők is dalra fakadtak, a csapatok pedig bemutatták az általuk írt indulókat.
Jó érzés azt látni, hogy a különböző helységekből, iskolákból és osztályokból érkező gyerekek is milyen nagyszerűen tudnak együttműködni, együtt tervezni, együtt alkotni. A csapatok nem csak a LEGO- teremben versenyeztek egymással LEGURO gyűjtésben, hanem a szépen gondozott parkban és a gyógyvizű strand medencéjében is elszántan küzdöttek a győzelemért. A táborlakók fáradhatatlanok voltak: tornáztak, táncoltak, stafétáztak és „hegyet” másztak.
Az utolsó délutánt egy nagy kvíz játékkal zárták a LEGO- tábor kis lakói. Az 5 nap alatt szerzett, szerteágazó tudásanyagból összeállított kérdés- és feladatsor megválaszolása könnyen ment a csapatoknak, szinte mindegyikük maximális pontszámot ért el. Ezzel is beigazolódott, hogy az élményszerű, játékos, tapasztalati úton szerzett tudás mélyen bevésődik a gyermekek tudatába.
A LEGO Táborban hét csapat versengett öt napon át: versírásban, plakáttervezésben, robotépítésben, programozásban, mesealkotásban, drámajátékban, stafétában, úszásban, összetartó, segítő munkában. Ezek a csapatok a Rezgők, Manók, Kukafák, LEGO- tornyok, LEGO-rillák, Veszélyes 4-es, és a LEGO építők. Idén a Rezgők gyűjtötték a legtöbb LEGUROT!
A tábort Hegyközszentimrén zártuk, a Király Manufaktúra- borászat csodás környezetében. A 250 éves pincébe is elkalauzolt Oláh Tamás és felesége Éva, meséltek kézműves bor készítéséről és a borospince szellemeiről.
A gyerekek „hegyet” másztak, birtokba vették csőszkunyhót, énekeltek, hintáztak, fagyiztak, óriás szilvát szedtek, LEGO-s aszfaltrajzokat varázsoltak, colorfüstben táncoltak, majd egy óriás öleléssel elbúcsúztak a III. LEGO STEAM tábortól és új barátaiktól.
Jövőre újra együtt lesz a LEGO- csapat!
Köszönjük a tevékenységek lebonyolításában nyújtott segítséget: Erdei Fanninak és Lakatos Tibornak!
Köszönjük szépen a támogatást! : P.S. Elméleti Líceum, Székelyhídi Polgár Mesteri Hivatal, Ér Hangja Egyesület, Rákosi Jenő Érmelléki esperes, Székelyhídi lelki pásztor, Albirt Éva Hegyközszentimrei Ref. Egyház gondnoka, Oláh András Tamás- Király manufaktúra
Oláh Katalin Melinda, tanítónő